Image
Gala otwarcia 11. Netia OFF CAMERA

Tegoroczna edycja festiwalu zawiera w sobie bogatą ofertę atrakcji, serwującą miłośnikom kina szereg propozycji, spośród których każdy może znaleźć dla siebie coś ciekawego. Chcąc wyjść Wam naprzeciw, wybraliśmy 11. interesujących wydarzeń - przejście obok nich obojętnie byłoby grzechem!

1. Uroczyste otwarcie ze „Śmiercią Stalina” w roli głównej – tym zaskakującym i świeżym filmem (według krytyków), który w Rosji został zakazany przez Ministerstwo Kultury, już 27 kwietnia otworzymy 11. NETIA OFF CAMERA. Ta przepełniona żartami i rewelacyjnymi dialogami produkcja, wyreżyserowana przez Armando Innaucciego, rozbawi niejednego sceptyka do łez i podsyci apetyt na kolejne propozycje całego Festiwalu.

2. AlVeRnia Planet – w miejscu, które ma zadatki, aby w przyszłości stać się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc rozrywki, odbędzie się specjalny pokaz filmowy w kinie wchodzącym w skład AlVeRnia Planet. Uczestników czeka również zwiedzanie wnętrz, które sprawiają, że odnosi się wrażenie bycia w sercu filmu science fiction. W tym wyjątkowym miejscu wyświetlona zostanie produkcja pt. „Fit and Starts” w reżyserii Laury Terruso z festiwalowej sekcji „AMERYKAŃSCY NIEZALEŻNI”.

3. Miasteczko Filmowe z Olivierem Janiakiem – obowiązkowe miejsce dla kinomanów spragnionych atrakcji. Dwa razy dziennie (o godz. 12:00 i 16:00) Olivier Janiak będzie prowadził otwarte dla wszystkich rozmowy z festiwalowymi gośćmi. Znajdziecie tam również warsztaty filmowe, konkursy filmowe, dzięki którym m.in. będzie można wygrać bilety na festiwalowe seanse. Nie zabraknie też Strefy Chill z leżakami, jak i również dobrego jedzenia oraz aromatycznej kawy.

4. Filmowy #SEXED.PL – wyjątkowe wydarzenie zainspirowane kampanią edukacyjną #SEXSED.PL, której inicjatorką jest Anja Rubik. Jego głównym celem jest edukacja polskiego społeczeństwa w kwestii szeroko pojmowanej seksualności. W ramach przeglądu w repertuarze znajdą się filmy skupiające swoją fabułę wokół cielesności, odkrywania tożsamości, jak i zrozumieniu własnej orientacji. Wizytówką przeglądu będzie pokaz filmu pt. „120 uderzeń serca” w reżyserii Robina Campillo, który trzy lata wcześniej, dzięki „Eastern Boys”, zdobył Krakowską Nagrodę Filmową w Konkursie Głównym „Wytyczanie drogi”. Francuski reżyser zabiera widza do Francji (do początku lat 90.), gdzie epidemia AIDS rozprzestrzeniała się w zatrważającym tempie, przy równoczesnym niemym przyzwoleniu władz i koncernów farmaceutycznym. Pokaz filmu będzie równocześnie okazją do spotkania Anji Rubik, która sama zapowie seans.

5. Kino na świeżym powietrzu – propozycja przygotowana dla tych, którym tradycyjne sale kinowe zdążyły się już „przejeść”. Kto powiedział, że seans musi być puszczony zamkniętym pomieszczeniu? Pod gołym niebem też jest nastrojowo. Spośród prezentowanych kin na zewnątrz, macie do wyboru: Kino nad Wisłą (gdzie klimat Wisły urozmaici oglądanie), Kino na Placu Szczepańskim (gdzie znajdziecie uniwersalne hity, które nigdy się nie nudzą), Kino na Barce (absolutny pewniak dla szukających nowych wrażeń), Dachowanie (czyli jedyne w swoim rodzaju projekcie filmów na dachach trzech niepowtarzalnych krakowskich miejscach: hotelu Rubinstein, Herbewo – Zielone Tarasy oraz kinie Panorama w Międzynarodowym Centrum Kultury.

6. Specjalny pokaz „Powiększenia” – w ramach tegorocznej sekcji „Zawód: Artysta” już 30 kwietnia publiczność zobaczy na wielkim ekranie film Michelangelo Antonioniego z 1966 roku, z Davidem Hemmingsem i Vanessą Redgrave w rolach głównych. Projekcja będzie szansą do uświadomienia sobie, jak wiele trudności niesie za sobą zawód fotografa oraz z jakimi problemami mierzą się wirtuozi tego medium.

7. Pro Industry – krakowskich uczestników czekają również ciekawe wydarzenia branżowe. Podczas festiwalu dowiemy się m.in. jak osiągnąć oscarowy sukces. Okazją do zgłębienia tajników realizacji pełnometrażowej animacji „Twój Vincent” będzie spotkanie z udziałem producentów. Nie zabraknie również opowieści dobrych i negatywnych stronach koprodukcji z udziałem Polski. Off Camera Pro Industry odbędzie się między 30 kwietnia a 2 maja.

8. Premiera „Prawdziwej historii” Romana Polańskiego – krakowscy kinomani będą mogli jako pierwsi w Polsce zobaczyć w towarzystwie reżysera jego najnowszy film. Laureat Oscara i autor takich hitów jak „Dziecko Rosemary” czy „Pianista” przeniósł na wielki ekran bestsellerową powieść Delphine de Vigan. W jej główne postaci wcieliły się: Emmanuelle Seigner i Eva Green. „Prawdziwa historia” to thriller psychologiczny opowiadający o rozwijającej się podejrzanej przyjaźni między sławną pisarką, a tajemniczą fanką skrywającą swoje prawdziwe, mroczne oblicze. Od momentu poznania swojej fanki, życie popularnej autorki wywraca się do góry nogami i jakakolwiek kontrola powoli wymyka jej się z rąk. Film zostanie wyświetlony 2 maja w kinie Kijów.Centrum, a gospodynią wieczoru będzie Grażyna Torbicka.

9. Rola kobiet w polskich serialach, czyli serce Canal+ SerialCon – na miłośników seriali czeka coś specjalnego. SerialCon to nie tylko nocne maratony filmowe. To również okazja do śledzenia rozmaitych dyskusji prowadzonych wokół seriali. Z tego względu nie zabraknie rozmów z czołowymi aktorkami polskiej sceny. O rolach pisanych dla kobiet w polskich serialach dyskutować będą: Małgorzata Kożuchowska, Magdalena Popławska, Magdalena Boczarska i Marta Ścisłowicz.

10. Jeremy Gara i Off Scena – dla fanów muzyki, którzy relaks znajdują w mocniejszych brzmieniach, proponujemy program poświęcony darmowym koncertom. Na krakowskiej scenie pojawi się m.in. perkusista jednego z najpopularniejszych i najbardziej znanych zespołów na świecie, Arcade Fire – Jeremy Gara. Artysta wystąpi z solowym elektronicznym projektem. Będzie to okazja do chwilowej ucieczki od codziennych trosk i zmartwień. I chociaż przyjemności się skończą, wrażenia i wspomnienia pozostaną na zawsze.

11. Konkurs Główny „Wytyczanie drogi” – międzynarodowy konkurs o Krakowską Nagrodę Filmową to jedna z najważniejszych atrakcji festiwalu. To właśnie na niej krakowscy widzowie zobaczą debiuty oraz drugie filmy twórców, o których echa rozmów nie przestają cichnąć na całym świecie. W krakowskich salach kinowych publiczność doświadczy seansów, które zachwycały odbiorców na największych festiwalowych imprezach – w tym Toronto, Locarno, Rotterdamie czy Sundance na czele.

11. NETIA OFF CAMERA proponuje szereg atrakcji, dzięki którym tegoroczna majówka może stać się bogata w nowe doświadczenia w połączeniu z dobrą zabawą. Samo centrum Krakowa przeobrazi się w wielkie Miasteczko Filmowe, gdzie nawiązują się nowe przyjaźnie na tle wyjątkowych filmowych projekcji, warsztatów, czy koncertów muzycznych. To idealny czas do obcowania z szeroko pojętym kinem w wyjątkowej postaci. Tutaj „nuda” nie ma prawa bytu, a intensywność wrażeń nabiera nowego znaczenia.

Aleksandra Góra