Image
Dawid Ogrodnik

Jeśli nie uda Ci się zdobyć karnetu ani biletu na seans, zawsze możesz skorzystać z tych wydarzeń festiwalowych, na które żadna przepustka nie jest potrzebna. Zobacz, jakie darmowe atrakcje czekają na Ciebie w filmową majówkę w Krakowie!

 

#Canal+ SerialCon: dyskusje i maratony serialowe
Już po raz trzeci przygotowaliśmy dla Was trzydniowe wydarzenie poświęcone wyłącznie serialom. W tym roku CANAL+ SerialCon odbywa się od 1 do 3 maja. Miłośnicy gatunku mogą wziąć udział w prelekcjach, dyskusjach, wykładach czy warsztatach, przygotowywanych zarówno przez akademików, krytyczki, dziennikarzy czy twórczynie seriali. W tym roku jednym z głównych tematów wydarzenia będzie rola kobiet zarówno w fabułach, jak i w procesie produkcji – dlatego o swojej pracy opowiedzą producentki, m.in. Sarah Dollard czy Lisa Gifford.

Canal+ SerialCon, dzięki nocnym maratonom serialowym, w tym roku będzie z nami nieco dłużej. Widzowie mogą wziąć udział we wspólnym binge-watchingu takich hitów jak „Kruk”, „Belfer” (2 sezon), „Hard Sun” czy „Snowfall”.

 

#Dwa (!) kina plenerowe
W tym roku widzowie Netia OFF CAMERA mogą wziąć udział w aż dwóch kinach na świeżym powietrzu – Kinie nad Wisłą oraz Kinie na Placu Szczepańskim. Obydwa wydarzenia są świetną okazją do nadrobienia kinowych przebojów i wielokrotnie nagradzanych produkcji, które za szybko zniknęły z kin. Nad Wisłą będzie można obejrzeć między innymi wyróżnione na Nowych Horyzontach i Sundance „Wszystkie nieprzespane noce” (2016) Michała Marczaka, ciężką i magnetyzującą „Ostatnią rodzinę” (2016) o specyficznej familii Beksińskich, poruszające „Body/Ciało” (2015) Małgorzaty Szumowskiej (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie!) czy „Moje córki krowy” (2015) Kingi Dębskiej. A to na razie przykłady tylko naszych rodzimych filmów! Kino nad Wisłą oferuje też przegląd kina zagranicznego, między innymi „Jackie” (2016) Pablo Larraina z niezawodną Natalie Portman, „The Hurt Locker” (2008), niepokojące „Idy Marcowe” (2011) George’a Clooneya o nieczystej politycznej grze w drodze o najwyższy urząd w USA, „Lektor” (2008) czy „Labirynt Fauna” (2006) tegorocznego oscarowego zwycięzcy w najważniejszych kategoriach – Guillermo del Toro.

Kino na Placu Szczepańskim w niczym nie ustępuje temu nad Wisłą. Oferuje przegląd tych nowszych produkcji, jak fenomenalna węgierska „Dusza i ciało” (2017) nominowana do Oscara, nagrodzony Cezarem kameralny „Frantz” (2016) François Ozona czy włoskie „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (2016), ale i można tam zobaczyć produkcje nieco starsze. W tej drugiej grupie znajdują się melancholijne „Oslo, 31 sierpnia” (2011) Joachima Triera czy baśniowy „Kurczak ze śliwkami” (2011) Vincenta Paronnaud i Marjane Satrapi, autorki kultowego komiksu „Persepolis”.
Pozostaje trzymać kciuki za sprzyjającą pogodę!

 

#Miasteczko filmowe na Placu Szczepańskim
Jak co roku wielbiciele kina będą mogli poznać produkcję filmową „od kuchni”. Miasteczko działa w trakcie trwania całego festiwalu, czyli od 27 kwietnia do 6 maja. W tym czasie na Placu Szczepańskim będzie można wziąć udział w wielkiej ilości atrakcji różnego typu. Odbędą się warsztaty filmowe, animacji czy charakteryzacji. O kulisach pracy youtuberów opowiedzą „Sfilmowani”. Będzie też można spróbować swoich sił w castingu do filmowych projektów, wymienić się książką, nacieszyć się słońcem w strefie chill.

Codziennie, o 12:00 i 16:00, Oliver Janiak będzie rozmawiał z gośćmi naszego Festiwalu – m.in. Justyną Wasilewską, Jakubem Gierszałem, Magdą Boczarską czy Mateuszem Kościukiewiczem. Najmłodsi fani kina będą mogli poczuć się jak hollywoodzkie gwiazdy i odcisnąć swoją dłoń!

 

#Wystawy towarzyszące filmowym sekcjom specjalnym
11. Netia OFF CAMERA to nie tylko filmy, seriale i koncerty. Naszym dwóm sekcjom specjalnym: Working class hero i Zawód: Artysta towarzyszą specjalne wystawy!
MICHAŁ ŁUCZAK zmierzył się z procesami geologicznymi i fizycznymi zmianami u górników na Górnym Śląsku ➞ dowiedz się więcej
ALEKSANDRA MŁYNARCZYK-GEMZA odpowiada na zadawane sobie samej pytanie: kim jest artysta? ➞ dowiedz się więcej

 

#OFF SCENA
Coś, na co wszyscy czekają – wieczorne koncerty, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. OFF SCENA powraca po raz piąty i kolejny raz prezentuje muzyczny przegląd pełen oryginalnych brzmień i świeżych rozwiązań. Z polskich muzyków festiwalowicze posłuchają między innymi krakowskiego zespołu Tumbling Walls grającego melodramatyczny rock’n’roll, melodyjnych i spokojnych utworów Runforrest (czyli Grzegorza Wardęgi z Krakowa), indie-rockowego Sonbird z Żywca czy warszawskiej kapeli Taśma. Na OFF SCENIE wystąpi także Reni Jusis. Zagraniczne zespoły prezentują się równie kusząco. Line-up tworzą między innymi Jeremy Gara z Arcade Fire z solowym projektem, grający instrumentalną muzykę City of the Sun (mieszanka indie rocka, amerykańskiego folku, flamenco i bluesa); ścigany zachwytami brytyjskiej prasy, mieszający nowoorleański jazz z soulem i rapem Lazy Habits, rockowy BeMy z Francji czy zwycięzcy Eurosonic, Carnival Youth, prosto z Łotwy.

Jak widać i słychać – będzie się działo!

Joanna Barańska