Image
Na rauszu

Kina i teatry zostały otwarte. W związku z poluźnianiem obostrzeń można wrócić do codziennego kontaktu z kulturą i sztuką. 

W repertuarach kin znajdziemy zarówno nowe propozycje, oscarowych zwycięzców, jak i filmy, które miały już swoje festiwalowe premiery, jednak przez pandemię nie mogliśmy zobaczyć ich w kinach. Na jaki film wybrać się w najbliższych dniach?

 

NOMADLAND, reż. CHLOE ZHAO

Zwycięzca tegorocznych Oscarów. W roli głównej Frances McDormand. Historia opowiada losy 60-letniej kobiety, która po utracie męża oraz życiowego dobytku, wyrusza w podróż. Staje się współczesnym nomadą. Podróżuje przez USA vanem łapiąc się najróżniejszych prac. Film porusza tematy samotności i smutku. Kino drogi zostaje odświeżone, oddala się od mitu opartego na kulturze bitników, a staje się krytyką współczesnego świata.

NA RAUSZU, reż. THOMAS VINTERBERG

Oscar za najlepszy film zagraniczny. Vinterberg, autor takich filmów jak Festen, czy Polowanie, mierzy się z tematem alkoholizmu. Na rauszu opowiada o nauczycielach, którzy podejmują się pewnego eksperymentu. Codziennie piją odrobinę alkoholu, by utrzymywać w organizmie stały poziom promili. W głównej roli zobaczymy Mads Mikkelsena.

OJCIEC, reż. FLORIAN ZELLER

Film Floriana Zellera opowiada o kobiecie, która opiekuje się chorym na demencję ojcem. Ich relacja staje się coraz to trudniejsza i męcząca. To opowieść o stracie, który odbywa się tu i teraz. W głównych rolach zobaczymy Olivie Colman oraz Anthony’ego Hopkinsa.

ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA, reż. Mariusz Wilczyński

Zdobywca Złotych Lwów w Gdyni. Animacja Mariusza Wilczyńskiego porusza temat pamięci i czasu. Surrealistyczna opowieść jest podróżą przez życie bohatera – jego wspomnienia, marzenia, fantazje. Reżyser filmu opowiada o filmie jako sposobie na pożegnanie się z najbliższymi. W animacji usłyszmy głosy takich aktorów jak: Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Daniel Olbrychski, Andrzej Chyra oraz Anna Dymna.

OBIECUJĄCA. MŁODA. KOBIETA., reż. EMERALD FENNELL

Feministyczna odważna realizacja nagrodzona Oscarem za scenariusz. Fennell, używając formy revenge movie, opowiada historię 30-letniej Cassandry (Carey Mulligan), która po traumatycznym wydarzeniu na studiach, zaczyna mścić się na mężczyznach. Udając pijaną w klubach i pubach, przychodzi do mieszkań zainteresowanych nią mężczyzn. Przyłapuje ich w sytuacjach, w których nie raz znalazła się niejedna dziewczyna. Pewne wydarzenie będzie dla Cassandry katalizatorem, by rozliczyć się z wydarzeniem z przeszłością. Debiut Fennell jest bezkompromisowy, odważnie, czasem wręcz radykalnie, dekonstruuje patriarchalny porządek kultury.

 

Niebawem w kinach zobczymy również dwa nowe polskie filmy – Sweat w reżyserii Magnusa von Horna (18.06) oraz Śniegu już nigdy nie będzie autorstwa Małgorzaty Szumowskiej (04.06).

 

Julia Smoleń