Image
Bjork

Obsada najnowszego filmu Roberta Eggersa nie przestaje zaskakiwać. W jednej z ról na wielki ekran po kilkunastu latach przerwy powróci Bjork! Co wiemy o nowym projekcie jednego z najciekawszych twórców spod znaku A24?

 

Robert Eggers już swoim debiutanckim filmem wyznaczył sobie wysoką poprzeczkę. Jego „Czarownica. Bajka Ludowa z Nowej Anglii” sprawiła, że reżysera obwieszczono nadzieją arthouse’owego horroru. Film, czerpiący sporo z lokalnego folkloru, bazował na świeżym koncepcie – historię opowiedziano w sposób stonowany, bez jumpscare’ow i wszystkich zabiegów, do których przyzwyczaili nas twórcy horrorów, za to z niezwykłą dbałością o stronę wizualną. Ponadto, przyniósł szerszą rozpoznawalność Annie Taylor-Joy, która obecnie święci triumfy popularności ze względu na rolę w „Gambicie Królowej”.

 

Swoim kolejnym filmem – ekspresjonistycznym ,,The Lighthouse” – Eggers potwierdził, że zasługuje na miano jednego z najbardziej obiecujących, obok Ariego Astera, twórców horrorów. Głęboko osadzony we freudowskiej symbolice i czerpiący gęsto z greckiej mitologii obraz przyjęto entuzjastycznie – głównie za sprawą fantastycznej gry Willema Dafoe i Roberta Pattinsona, którzy stworzyli na ekranie duet z piekła rodem. 

 

Dotychczas Eggers zadowalał się dość oszczędnymi środkami wyrazu. Wszystko jednak wskazuje na to, że w swoim trzecim filmie nabierze nieco więcej rozmachu. „The Northman” to opowieść skonstruowana w oparciu o wikingowską sagę, której akcja osadzona jest na Islandii na przełomie XX wieku. Jej główny bohater, nordycki książę Amleth, wyrusza w morderczą krucjatę celem pomszczenia śmierci ojca. Wiemy już, że film niepozbawiony będzie scen bitewnych. 

 

W główną rolę wcieli się Alexander Saarsgard. To jednak dopiero początek imponującej listy aktorów, którzy pojawią się na ekranie. Reżyser po raz kolejny zaangażował Annę Taylor-Joy i Willema Dafoe. Saarsgardowi partnerować będzie również Nicole Kidman, z którą stworzył wcześniej pamiętną parę w „Wielkich Kłamstewkach”, a także Ethan Hawke. 

 

Skoro rzecz dzieje się na Islandii, nie mogło zabraknąć również jej królowej! Wieść o tym, że Bjork również wystąpi w „The Northman” jest jednak dość sporym zaskoczeniem. Zdaje się, że większość miłośników artystki zupełnie straciła już nadzieję na jej powrót na wielki ekran. Jej kariera aktorska była krótka, ale niezwykle owocna – za rolę Selmy w ,,Tańcząc w ciemnościach” Larsa Von Triera Bjork zdobyła Zlotą Palmę w Cannes i kilka innych nagród. Od kilkunastu lat nie wystąpiła w żadnym filmie. Wszystko wskazuje na to, że projekt Eggersa musi być naprawdę wyjątkowy, skoro skłonił ją do powrotu!

 

Premierę filmu zapowiedziano na kwiecień 2022 roku.

 

Magdalena Narewska

Źródło: Pitchfork, Collider