Image
fot. Archiwum Off Camera

W ramach międzynarodowego konkursu fabularnego pokazano debiuty z całego świata, na czele z chilijską La Naną – zwycięzcą festiwalu Sundance w 2009, Gigante – laureatem trzech statuetek w Berlinie, a także The Messenger z Woodym Harelsonem i Benem Fosterem. Z kolei w sekcji Odkrycia przedstawione zostały najnowsze filmy z 2008 i 2009 roku, np. Świąteczne opowieści z Katherine Deneuve i jej córką Chiarą Mastroianni, nominowane do Złotej Palmy 2008 i nagród Cezarów.

"Nadrabianie zaległości” to sekcja, zainspirowana esejem Jerzego Płażewskiego, będąca próbą przybliżenia widzom produkcji, na których prezentację nie zdecydowali się polscy dystrybutorzy. Po raz pierwszy w Polsce widzowie ujrzeli Forty Shades of Blue w reż. Ira Sachs czy nagrodzony w Rotterdamie obraz Kocham Cię Lilia rosyjskiej reżyserki Larisy Sadilowej.

Najświeższe kino niezależne z USA i Ameryki Południowej przedstawione zostało w ramach sekcji „From the Gut” i „Discoveries: Latino”. Zorganizowano retrospektywę filmów Jeana-Luca Goddarda, m.in. Made in USA z goszczącą w Krakowie byłą żoną reżysera Anną Kariną.

 

Subtitle
17-26 kwietnia 2009