Image
fot. Archiwum Off Camera

Filmem otwarcia została zakazana w Rosji czarna komedia „Śmierć Stalina” Armanda Iannucciego, a na gali inaugurującej Festiwal wystąpiła Reni Jusis.

Jury w składzie: Małgorzata Szumowska (przewodnicząca), aktorzy Thomas Kretchmann i Gina Gershon oraz ekspert filmowy Mark Adams przyznało Krakowską Nagrodę Filmową oraz 100.000 USD Jagodzie Szelc za jej debiut- „Wieża. Jasny dzień”. Z kolei w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych teoretyk Geoff Andrew, aktorka Dree Hemingway i dyrektorka castingowa Lucy Bevan wybrali „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej. Natomiast zarówno Nagrodę Publiczności, jak i FIPRESCI otrzymała „Cicha noc” Piotra Domalewskiego. Młodzieżowemu jury zaś najbardziej spodobało się „Love After Love” Russella Harbaugha.

Najlepszą rolą żeńską okrzyknięto występ Marty Nieradkiewicz w „Dzikich różach” Anny Jadowskiej, a najlepszym aktorem obwołano Mateusza Kościukiewicza, który wcielił się w głównego bohatera „Twarzy”. Specjalna nagroda Rising Star, która jest wręczana młodej, obiecującej gwieździe kina, trafiła do rąk Eliane Umuhire. Pochodząca z Rwandy aktorka zadebiutowała na ekranie w filmie „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Nagrodę Krajowej Izby Producentów (KIPA) wręczono zaś ex aequo twórcom „Ataku paniki” oraz „Księcia i dybuka”. Jednym z najważniejszych wydarzeń tej edycji była prapremiera nowego filmu Romana Polańskiego.

z udziałem wybitnego reżysera. „Prawdziwą historię” z Evą Green i Emmanuelle Seigner w rolach głównych wyświetlono na ekranie kina Kijów 2. maja 2018 roku, a po seansie widzowie mogli zadawać pytania autorowi słynnego „Dziecka Rosemary”. To nie jedyne tak bliskie spotkanie z twórcą filmowym podczas tej edycji. W ramach cyklu „Camera On” widzowie mieli okazję posłuchać Małgorzaty Szumowskiej. Gościem specjalnym Festiwalu była również Anja Rubik. Topmodelka patronowała sekcji „#Sexed.pl”, dla której stworzenia inspiracją stała się jej własna kampania społeczna związana z edukacją seksualną wśród młodzieży. Także i tym razem w programie Festiwalu znalazło się coś dla fanów opowieści w odcinkach. W ramach Canal+ Serialconu, odbyły się całonocne maratony z „Krukiem” i drugim sezonem „Belfra”. Fani mieli również okazję spotkać się z gwiazdami tych produkcji. Na zaproszenie Canal+ Serialconu do Krakowa przyjechali między innymi: Magdalena Popławska, Agata Kulesza, Małgorzata Kożuchowska Adam Woronowicz, Magdalena Boczarska, Mateusz Banasiuk, Bartłomiej Topa.

Ponadto, co roku Szkoła Wajdy wspólnie z Fundacją Off Camera i Stowarzyszeniem Autorów ZAiKS organizuje konkurs SCRIPT PRO, którego rozstrzygnięcie ogłaszane jest na osobnej gali w trakcie Festiwalu. W tym roku postanowiono nagrodzić Martę Konarzewską i jej scenariusz „Włast”, traktujący o Marii Komornickiej. Z kolei nagroda specjalna ufundowana przez stację Canal + trafiła w ręce Joanny Niczyj, autorki scenariusza „Boscy szaleńcy”, którego bohaterami są Juliusz Słowacki i Andrzej Towiański.

LINK DO STRONY 2018

Subtitle
27 kwietnia - 6 maja 2018