Image
off camera 2008

1 października 2008 rozpoczęła się pierwsza edycja festiwalu. Wysokość głównej nagrody (za filmowy debiut) wynosiła 100 000 euro. Festiwal rozpoczęła gala z recitalem Czesław Śpiewa. Jako film otwarcia organizatorzy pokazali Klasę, zdobywcę Złotej Palmy w Cannes. Kolejne dni festiwalu to kilkadziesiąt pokazów światowego kina artystycznego. Po filmach dyskusje z zaproszonymi do Krakowa filmowcami. Wieczorem publiczność festiwalowa przenosi się do zabytkowego budynku Dworca Głównego w Krakowie. Tam mieści się klub festiwalowy, gdzie codziennie odbywa się kilka koncertów nurtu underground. Występują Bonobo, Giles Peterson, Pati Yang oraz polscy i europejscy dj’e.

Z okazji festiwalu do Krakowa przyjechali bohaterowie retrospektywy filmów Andy’ego Warhola i Paula Morriseya. W centrum festiwalowym odbyła się konferencja prasowa z Paulem Morrisseyem, wieloletnim menedżerem Warhola, reżyser jego filmów, aktorka i drag queen Holly Woodlawn oraz Mary Woronov, aktorka i przyjaciółka Warhola z czasów Factory. Goście z USA zapowiadają swoje filmy oraz zgadzają się na udział w konfrontacji z aktorami przedstawienia Factory 2 Krystiana Lupy w Starym Teatrze.

Na gali zamknięcia publiczność poznała członków międzynarodowego jury. Przedstawił ich kompozytor Zbigniew Preisner. Na scenę wyszli Hector Babenco, Michael Almereyda i Petr Zelenka. Elementem muzycznym jest wykonanie przez Holly Woodlawn piosenki Walk on the Wild side, w której Lou Reed śpiewał właśnie o Holly. Nagrodę zwycięzcy, Azazelowi Jacobsowi z USA wręczył Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski. Nagroda dziennikarzy, Polski Noble Filmowy, ufundowana przez Noble Bank, trafiła do kolejnego Amerykanina Alexa Holdridge’a.
Pokazano ponad 100 filmów na blisko 400 seansach. Odbyły się wykłady i seminaria z udziałem zagranicznych twórców. Przeprowadzono także konkurs filmów kręconych komórką. Wzięło w nim udział kilkuset autorów. Za inspiracje służyły pomysły znanych polskich twórców: Kasi Nosowskiej, Marii Peszek, Olgi Tokarczuk, Macieja Maleńczuka, Szymona Majewskiego i innych.